Müşterilerin İşlerini Sürdürülebilir Bir Şekilde Büyütmelerine Destek Olunması

Garanti BBVA, ekonominin sürdürülebilir kalkınmasında kilit rol oynayan KOBİ’lerin, kadın girişimcilerin ve girişimcilerin finansal ihtiyaçlarına çözümler üretmenin yanı sıra hem büyümelerini ve esnekliklerini desteklemeyi, hem de çevre, toplum ve etik alandaki performanslarını geliştirmelerine yardımcı olmayı hedefliyor. Bu kapsamda insan kaynağı ve entelektüel sermayesinden de yararlanarak eğitimler ve danışmanlık hizmetleri veriyor, çeşitli platformları müşterilerinin kullanımına sunuyor ve iş birlikleri kuruyor. KOBİ’lerin ekonomik sürdürülebilirliğine sunduğu destek ile dolaylı yoldan istihdam fırsatları da yaratıyor ve Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunuyor.

En iyi uygulamalara paralel olan sağlam çevresel ve toplumsal risk değerlendirme süreci sayesinde başta kurumsal ve ticari segment olmak üzere tüm müşterilerine finansal olmayan risklerinin yönetiminde destek oluyor.

 • 2019 Faaliyetleri

  Mali durumlarını ve işlerini yönetme konusunda destek sunmaya yönelik çeşitli yenilikçi Garanti BBVA platformları, müşterilerin işlerini sürdürülebilir bir şekilde büyütmelerine ve yeni gelişmeler karşısında esnekliklerini artırmalarına yardımcı oluyor. Teşvikbul, Şirketkur, MarkaOl, Teknosor, Garantili İşler gibi, KOBİ’lerin çeşitli ihtiyaçlarına hitap eden ve büyümelerine katkıda bulunan bilgilendirme hizmetleri sunuyor.

  Garanti BBVA, Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin gelişmesine yardımcı oluyor ve yatırım çekme ve büyüme potansiyeli olan erken aşama yeni işlerin ve girişimlerin desteklenmesini ve hızlandırılmasını amaçlıyor. Garanti BBVA Partners Girişim Hızlandırma Programı ile her ölçek ve sektörden erken aşama girişimleri, KOBİ’leri ve büyüyen girişimleri destekliyor. Program kapsamındaki girişimlere sağlanan ofis ortamı, mentorluk, iş ağı kurma, pazarlama ve eğitim destekleri ile oluşturulan bütünsel destek mekanizması kapsamında girişimcilik döngüsünün her aşamasında çok yönlü ve farklılaşan hizmetler sunuyor. Garanti BBVA Partners, bu yıl 15 girişimciye ev sahipliği yaptı ve Program'a dahil olan girişimcilerin aldığı toplam yatırım tutarı 20 milyon TL'yi aştı.

  Garanti BBVA, BBVA’nın globalde yürüttüğü BBVA Momentum Sosyal Girişimcilik Programı’nı Türkiye’de de gerçekleştirdi. Türkiye’de bir finans kurumu tarafından yürütülen ilk sosyal girişimcilik programı olan BBVA Momentum sosyal Girişimcilik Programı, sürdürülebilir bir iş modeli ile daha yüksek sosyal etki yaratmak isteyen sosyal girişimcilere katkıyı amaçlıyor.

  Impact Hub İstanbul iş birliği ile gerçekleştirilen programa katılmaya hak kazanan girişimler, ihtiyaçlarına yönelik tasarlanan, yönetim bilimleri okulu IE Business School tarafından verilen online eğitimler ve diğer sınıf içi eğitimlere ek olarak birebir mentorluk ve uzman desteğinden faydalanıyor. Bunun yanı sıra, Garanti BBVA Momentum programına katılan girişimciler, birbirinden farklı ölçek ve sektörlerde faaliyet gösteren girişimcilerle deneyimlerini paylaşma ve uluslararası işbirlikleri kurma şansına da sahip oluyor.

  Kadın girişimcilerin finansman kaynaklarına erişimini kolaylaştırıyor, sürdürülebilirliği sağlamak için Kadın Girişimci Yönetici Okulu gibi ücretsiz eğitim iş birlikleri gerçekleştiriyor ve Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması ile potansiyellerini gerçekleştirmelerini teşvik ediyor. Bugüne kadar 10.250 kadının katılımıyla gerçekleştirilen Kadın Girişimci Buluşmaları ile kadın girişimcilerin ihtiyaç duydukları bilgi ve deneyim aktarımıyla yeni iş birlikleri kurmaları ve yeni pazarlara açılmalarına katkı sağlamayı amaçlıyor. Kadın Girişimci Yönetici Okulu projesinin SROI değeri (yatırımın sosyal getirisi) 5 olarak tahmin ediliyor.

  Garanti BBVA, yurt dışı borçlanma programı çerçevesinde Dünya Bankası grubu üyesi IFC (International Finance Corporation) ile kadın girişimcilerin finansmanında kullanılmak üzere 6 yıl vadeli 75 milyon ABD doları tutarında sosyal bono ihraç etti. IFC’yle yapılan anlaşma çerçevesinde Goldman Sachs’in 10.000 Kadın Programı’nın katkısıyla da ihraç edilen bono, Türkiye’de sadece kadın girişimcilerin kullanımına yönelik ilk sosyal bono oldu. Bunun yanı sıra gelişmekte olan ülkeler içerisinden bir özel bankanın gerçekleştirdiği ilk sosyal bono olma özelliğini taşıyor.

  Bunun yanında kadın girişimcileri desteklemek amacıyla, Türk Eximbank ile 2019 yılında Kadın Girişimci İhracat Destek Kredisi protokolü imzalandı.

  Garanti BBVA, bu yıl da hem iç paydaşları hem de uluslararası finansal kurumlar, müşteriler ve sivil toplum kuruluşları gibi dış paydaşları ile Türkiye’de yenilikçi çevresel, sosyal ve yönetişim uygulamaları ve şirketlerde kadın ve erkek çalışanlara eşit fırsatlar sunulmasına destek olan sürdürülebilir finansman ürünleri, dijitalleşme, şeffaflık ve finansal olmayan raporlamaya ilişkin yeni trendler hakkında bilgi paylaşımı yapmaya devam etti.

  Aynı zamanda Banka, 2019 yılında, ana sponsoru ve destekçisi olduğu CDP Türkiye Çalıştayı, Sürdürülebilir Finans Forumu gibi etkinliklerde, Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi gibi kurucu imzacısı olduğu uluslararası ilkelerin
  lansman toplantılarında ve yıl içinde katıldığı iki canlı yayında da ulusal ve küresel sürdürülebilir trendler, sürdürülebilir tahvil ve kredi piyasaları, uluslararası prensipler ve en iyi çevresel ve sosyal risk yönetimi ile ilgili en güncel konular hakkında bilgi paylaşımını sürdürdü.

  Bu çerçevede, 2019 yılı içinde toplam 11 ayrı etkinlikte 15 farklı başlık ele alınarak, kurumsal ve ticari müşteriler ile finansal kuruluşlar birebir bilgilendirildi.

  Aynı zamanda Kurumsal Bankacılık ekiplerinin, müşterilere sürdürülebilir tahvil ve kredi piyasaları ve yenilikçi sürdürülebilir finans ürünleri hakkında daha kapsamlı destek verebilmesi için eğitimler gerçekleştirildi.

  Çevresel ve Sosyal Kredi Politikaları çerçevesinde, müşterilerin çevresel ve sosyal risk yönetimi süreçlerinin iyileştirilmesi ve takibi kapsamında 2019 yılında, Garanti BBVA tarafından kurumsal ve ticari müşterilere toplam 29 ziyaret gerçekleştirildi. 2018 yılında devreye alınan ve Ekvator Prensipleri gibi uluslararası uygulamalara paralel bir şekilde çevresel ve sosyal risk yönetim sistemini bir adım ileriye taşıyan, yeni İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Risk Yönetimi Sistemi ile 2019 yılında kurumsal ve ticari müşterilerin İSG konularında en iyi uygulamalar hakkında da bilgilendirilmesi devam etti. Gerçekleşen 29 saha ziyareti ve toplantılarda, çevresel ve sosyal konular kapsamında, İSG risklerinin yönetimine de değinildi.

 • Öngörüler

  Garanti BBVA 2020 yılında ve diğer yıllarda da, kapasite geliştirme çalışmalarında, girişimcilik, dijitalleşme, sürdürülebilir finans ve iklim değişikliği ile mücadele ile çevresel ve sosyal risk yönetimi konularını öne çıkarmaya devam edecek. Paydaşların bilgi ve deneyimlerini paylaşmalarını sağlayan zirve ve toplantılar düzenlenmesi ve ortaya çıkan yeni trendlerle ilgili bilgilendirici eğitimlerin verilmesi müşterilere sunulan destekte kilit rol oynamaya devam edecek. Ortaklıklar ve ihtisaslaşmış ekipler kurarak sürdürülebilir finans ve dijitalleşme gibi konularda teknolojik altyapıdan da faydalanarak teknik destek verilmesi de önümüzdeki yıllarla ilgili yol haritasının bir parçası olacak. Müşterilerin çevresel ve toplumsal eğilimler konusunda bilgilendirilmesi önemli bir yer tutmaya devam edecek.

  Kapasite geliştirme çalışmalarının kurgulanmasında Birleşmiş Milletler bünyesindeki platformlar gibi uluslararası mevcut kanal ve platformlardan yararlanılacak.

Sözleşme

lorem klsdjlk sajdk ajsdkjskdjıoqw dqwuda sd lsdidss uds mdsudusuadahskasjh dsajdhajskhd kjasdhjkashdjk asjdhaskjkhd as

lorem klsdjlk sajdk ajsdkjskdjıoqw dqwuda sd lsdidss uds mdsudusuadahskasjh dsajdhajskhd kjasdhjkashdjk asjdhaskjkhd as

lorem klsdjlk sajdk ajsdkjskdjıoqw dqwuda sd lsdidss uds mdsudusuadahskasjh dsajdhajskhd kjasdhjkashdjk asjdhaskjkhd as

Sözleşme

lorem klsdjlk sajdk ajsdkjskdjıoqw dqwuda sd lsdidss uds mdsudusuadahskasjh dsajdhajskhd kjasdhjkashdjk asjdhaskjkhd as

lorem klsdjlk sajdk ajsdkjskdjıoqw dqwuda sd lsdidss uds mdsudusuadahskasjh dsajdhajskhd kjasdhjkashdjk asjdhaskjkhd as

lorem klsdjlk sajdk ajsdkjskdjıoqw dqwuda sd lsdidss uds mdsudusuadahskasjh dsajdhajskhd kjasdhjkashdjk asjdhaskjkhd as