Toplumsal Yatırım Programları

 • Nitelikli Eğitim

  Tüm dünyada eşitsizliğin başlıca kaynaklarından olan eğitim fırsatlarının yaygınlaştırılması ve yetenek açığının kapatılması konularının üzerine gidilmesi, Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşılması için birinci derecede önem taşıyor.

  Garanti BBVA tarafından 2008 yılında kurulan Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), Türkiye’de öğretmenlerin kişisel ve profesyonel gelişimine yönelik çalışan ilk ve en etkin sivil toplum örgütü olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

  Garanti BBVA ve Öğretmen Akademisi Vakfı iş birliğiyle 2017’de hayata geçirilen 5 Taş -Sosyal ve Finansal Liderlik Programı, gelecek nesillere finansal okuryazarlık bilinci kazandırmayı hedefliyor. 5 modülden oluşan projede, “Kişisel Keşif ve Anlayış”, “Haklar ve Sorumluluklar”, “Tasarruf ve Harcama Bilinci”, “Planlama ve Bütçeleme” ile “Sosyal ve Finansal Girişim” konularında, çocukların aktif katılımıyla eğitimler veriliyor ve çeşitli aktiviteler düzenleniyor.

  8-10 yaş grubundaki çocukları dijital çağın gereksinimlerine daha donanımlı hazırlamayı amaçlayan Geleceği Kodla projesi, 2016 yılında Garanti BBVA ile Bahçeşehir Üniversitesi iş birliğiyle hayata geçti. Çocukların dünyasını teknoloji ile zenginleştiren atölyelerde, kodlama ve robotik gibi eğlenceli içerikler aracılığıyla, çocuklara problem çözme, analitik düşünce ve ekip çalışması gibi günümüz için gerekli olan yetkinlik ve becerilerin kazandırılması hedefleniyor.

  Garanti BBVA’nın desteğiyle faaliyet gösteren Tohum Otizm Vakfı Sürekli Eğitim Birimi, özel eğitim alanında hizmet vermekte olan eğitimcilere, otizmli çocuk sahibi anne-babalara, konuyla ilişkili uzmanlara ve üniversite öğrencilerine yönelik, otizm konusunda teorik ve uygulamalı eğitimler veriyor.

  Spor ve beden eğitimi, akademik performansı ve öğrenme başarısını iyileştirmenin yanı sıra çocukları ve gençleri örgün ve yaygın eğitime devam etmeye ve katılım göstermeye motive edebiliyor. Spor, tolerans ve kaynaştırma gibi devredilebilen yaşam becerilerini ve kilit değerleri öğretebiliyor ve okul dışında öğrenme fırsatlarına işaret edebiliyor. Spor toplumsal cinsiyet eşitliğini savunup cinsiyetçi kalıpları sorgulatabiliyor ve kapsayıcı güvenli alanlar sunabiliyor.

  Bu bakış açısıyla Garanti BBVA 2001 yılından bu yana 12 Dev Adam (A Milli Erkek Basketbol Takımı), 2005’ten bu yana Potanın Perileri (A Milli Kadın Basketbol Takımı), 2013 yılından beri de 12 Cesur Yürek (Tekerlekli Sandalye Basketbol Erkek Milli Takımı) ve 12 Cesur Bilek (Tekerlekli Sandalye Basketbol Kadın Milli Takımı) takımlarını destekliyor. 12 Dev Adam’ın verdiği ilhamla başlatılan 12 Dev Adam Basketbol Okulları projesi, basketbol kültürünü benimsetmek ve yaygınlaşmasını sağlamak amacını güdüyor.

   

 • Kültür

  Kültürel hayata aktif katılım, bireysel ve kolektif kültürel özgürlüklerin geliştirilmesi, maddi ve manevi kültürel mirasların korunması ve farklı kültürel anlatımların korunarak tanıtılması gibi kültürel konular, insan gelişiminin ve sürdürülebilir kalkınmanın başlıca unsurlarından.

  Garanti BBVA ’nın kültür-sanatın toplumla bütünleşmesi için bünyesinde faaliyet gösteren Platform Garanti BBVA Güncel Sanat Merkezi, Osmanlı Bankası Müzesi ve Garanti BBVA Galeri’yi 2011 yılında tek çatı altında toplayıp kar amacı gütmeyen özerk bir kurum olarak yapılandırması ile hayata geçen SALT, SALT Beyoğlu, SALT Galata ve SALT Ankara aracılığıyla topluma katkı sağlıyor.

  Garanti BBVA ayrıca belirli topluluklarla sınırlı kalan kültürel etkinliklerin yaygınlaşması için de gayret gösteriyor. 22 yıldır İstanbul Caz Festivali’nin festival sponsoru olan Garanti BBVA, “Garanti BBVA Caz” konserleri ile İstanbul’un önde gelen müzik mekanlarına destek verirken, “İçinden Caz Geçen Filmler” serisi ile de müzik odaklı sinema filmlerini izleyicilerle buluşturuyor.

 • Çevre

  Garanti BBVA, Doğa için Garanti BBVA sloganıyla, 26 yıldır WWF-Türkiye’nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ana sponsoru. WWF, dünya çapında her yıl yürüttüğü ortalama 1.300 proje ve 100’den fazla ülkede 6.200 çalışanıyla dünyanın en büyük doğa koruma kuruluşlarından biri.

  Garanti BBVA ayrıca WWF tarafından her yıl dünyadaki çevre sorunlarına dikkat çekmek için düzenlenen Dünya Saati hareketini de destekliyor.

  Garanti BBVA, Harvard Business Review tarafından dünyanın en güçlü yeşil Sivil Toplum Kuruluşu olarak tanınan CDP’nin Türkiye ofisi olan CDP Türkiye’nin de ana destekçisi.

 • Sosyal Etki Analizi

  Garanti BBVA, devam etmekte olan 6 projenin hedef kitlesi nezdinde yarattığı değeri ve sosyal etkisini değerlendirmek amacıyla, 2018 yılında Yatırımın Sosyal Getirisi (SROI)3 yöntemiyle bir Sosyal Etki Analizi gerçekleştirdi. Analizin sonuçlarına göre SROI değerleri Banka’nın nitelikli eğitim alanlarındaki projeleri için 3,63, girişimcilik alanındaki projeleri için 2,27 ve kültür ve sanat alanındaki projeleri için ise 1,45.

  3 Yatırımın Sosyal Getirisi (Social Return on Investment-SROI): SROI projelerin sosyal etkisini ölçmek için geliştirilmiş bir yaklaşım. Teknik literatürde 1:1’in üzerinde SROI değerine sahip projeler sosyal getiri anlamında başarılı projeler olarak nitelendiriliyor. Finans dünyasında ise, 2:1 oranında bir oran oldukça başarılı bir sonuç olarak kabul ediliyor.

  2018 FAALIYETLERIMIZ

  2018 yılında ÖRAV 81 ilde 13.031 öğretmene ulaşırken Kampüs web sitesinin aktif kullanıcı sayısı 133.534 oldu.

  2018 yılında 12 şehirde ve 112 okulda uygulanan 5 Taş-Sosyal ve Finansal Liderlik Eğitimi ile 5.000’den fazla öğrenciye ulaşıldı.

  Türkiye’nin 7 bölgesindeki 7 şehrinde devlet okullarında düzenlenen Garanti BBVA ile Geleceği Kodla atölye çalışmalarına 2018 yılında 35 sınıf öğretmeni ve 175 3. ve 4. sınıf öğrencisi katıldı.

  2018 yılında, toplam 2.854 gönüllü desteğiyle Matematik ve Fen Eğlenerek Öğren Eğitim programı, 94.367 çocuk eğitim sayısına ulaştı. 2.854 gönüllünün 605’i hem matematik hem de fen eğlenerek öğren programında gönüllülük yaptı.

  Garanti BBVA desteği ile Tohum Otizm Vakfı tarafından yürütülen çalışmalarda 2018 yılında 2.125 kişiye ulaşıldı.

  12 Dev Adam Basketbol Okulları (12 DABO) Projesi ise 2018 yılında 24 ilde 750 öğrenciye ulaştı.

  Kuruluşunun ilk yılında 6.400, ikinci yılında ise 30.000 başvuru alan Girvak, 2018 yılında Türkiye’nin 81 ilinden 112.000 başvuru aldı. Bünyesinde şu anda 14 ile ve 36 üniversiteden 68 Fellow ve mezun olan 146 Alumni bulunan Girvak’ta bugün itibarıyla

  13’ü yatırım almış 52 start up faaliyetlerine devam ediyor.

  SALT Beyoğlu, SALT Galata ve SALT Ankara’da 7 sergi ve birçok kamu programı gerçekleşti. 162.210 etkinlik katılımcısı oldu. 2018 yılında SALT’ı farklı mekanlarını toplamda 334.400 kişi ücretsiz olarak ziyaret etti.

  2018 yılı Türk basketbolu adına gurur verici bir yıl oldu. Garanti BBVA’nın ana sponsorluğunu üstlendiği tüm basketbol milli takımları şampiyonlarda ve eleme gruplarında mücadele etti. Potanın Perileri, Dünya Basketbol Şampiyonası’nda ülkemizi temsil ederken, 12 Dev Adam 2019 yılında Çin’de düzenlenecek Dünya Şampiyonası’na katılmak üzere grup maçlarından başarı ile ayrıldı. 12 Cesur Yürek ise Hamburg’da düzenlenen Tekerlekli Sandalye Dünya Basketbol Şampiyonası’nda bayrağımızı dalgalandıran takım oldu.

  Bu bağlamda Garanti BBVA’nın 2018 yılı içindeki toplumsal yatırım programları 20,2 milyon TL’ye* ulaştı.

  * Garanti BBVA caz ve basketbol sponsorlukları dahil değildir.

  ÖNGÖRÜLER

  Garanti BBVA, gerçekleştirdiği toplumsal yatırımların ve elde edilen kazanımların, ortak değer yaratan öncelikli alanlarla paralel bir çizgide geliştirilmesini hedefliyor. 2019 yılında Banka’nın öncelikli alanları ile de uyumlu ve yüksek sosyal etkiye sahip olan nitelikli eğitim, girişimcilik ve kültür-sanat alanlarında yatırım yapmaya devam edecek.

 • Girişimcilik

  Garanti BBVA olarak, güçlü bir ekonominin temel yapı taşlarından olan kadının güçlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularına bütünsel Kadın Girişimcilik programımızla1 katkı sağlıyoruz. KOBİ segmentinde yer alan kadın girişimci müşterilerin desteklendiği bu dört ayaklı süreçte finansman sağlama, eğitim, cesaretlendirme ve yeni pazarlara açılma alanlarına odaklanıyoruz.

  2006 yılında Türkiye Kadın Girişimci Derneği (KAGİDER) ile birlikte işlerini büyüten başarılı kadınların hikayelerini duyurarak ülkemizde daha fazla kadını girişimci olmaya teşvik eden Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nı başlattık. 

  Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) işbirliği ile Türkiye’ye yaygın Kadın Girişimci Yönetici Okulu eğitim programımızı gerçekleştirirken yine kadın girişimcilerin büyük kurumların satın almacıları ile bir araya geldiği Girişimci Kadın Buluşmaları’nı Türkiye Kadın Girişimci Derneği (KAGİDER) ile birlikte hayata geçiriyoruz. 

  2019 yılında Kadın Girişimci Yönetici Okulu’na 200 kadının daha katılımını sağlamayı hedefliyoruz. 

  Aynı zamanda, her ölçekten ve sektörden erken aşama ve büyüyen girişimlerin çeşitli alanlardaki ihtiyaçlarına destek olmak amacıyla 2015 yılında GarantiPartners Hızlandırma Programı’nı hayata geçirdik.

  Bunlara ek olarak, 2017’den beri, sürdürülebilir bir iş modeli ile yüksek sosyal etki yaratmak isteyen sosyal girişimcilere katkı sağlamayı amaçlayan Garanti BBVA-BBVA Momentum Sosyal Girişimcilik Destek Programı’nı gerçekleşiyoruz.

  1 Detaylı bilgi için garantibbva.com.tr’deki KOBİ – Kadın Girişimci Bankacılığı bölümüne bakınız.

  Garanti BBVA Partners web sitesi: www.garantipartners.com

  BBVA Momentum web sitesi:   www.momentum.bbva.com

 • Toplumsal Programların Performansı

  Salt’ı ziyaret eden kişi sayısı (Kümülatif):

  2015

  1,637,107

  2016

  1,813,789

  2017

  1,946,358

  2018

  2,280,758

   

  Öğretmen Akademisi Vakfı’nı ziyaret eden kişi sayısı (Kümülatif):

  2015

  122,249

  2016

  144,150

  2017

  154,726

  2018

  167,757

   

  Kadın Girişimci Yönetici Okuluna katılan kadın girişimci sayısı:

  2015

  300

  2016

  338

  2017

  273

  2018

  212

Sözleşme

lorem klsdjlk sajdk ajsdkjskdjıoqw dqwuda sd lsdidss uds mdsudusuadahskasjh dsajdhajskhd kjasdhjkashdjk asjdhaskjkhd as

lorem klsdjlk sajdk ajsdkjskdjıoqw dqwuda sd lsdidss uds mdsudusuadahskasjh dsajdhajskhd kjasdhjkashdjk asjdhaskjkhd as

lorem klsdjlk sajdk ajsdkjskdjıoqw dqwuda sd lsdidss uds mdsudusuadahskasjh dsajdhajskhd kjasdhjkashdjk asjdhaskjkhd as

Sözleşme

lorem klsdjlk sajdk ajsdkjskdjıoqw dqwuda sd lsdidss uds mdsudusuadahskasjh dsajdhajskhd kjasdhjkashdjk asjdhaskjkhd as

lorem klsdjlk sajdk ajsdkjskdjıoqw dqwuda sd lsdidss uds mdsudusuadahskasjh dsajdhajskhd kjasdhjkashdjk asjdhaskjkhd as

lorem klsdjlk sajdk ajsdkjskdjıoqw dqwuda sd lsdidss uds mdsudusuadahskasjh dsajdhajskhd kjasdhjkashdjk asjdhaskjkhd as