Toplumsal Yatırım Programları

Toplumsal Yatırım Programları

 • Nitelikli Eğitim

  Garanti BBVA tarafından 2008 yılında kurulan ÖRAV öğretmenlerin özel bilgi, beceri ve tutum gerektiren bir meslek grubu olarak toplum algısında hak ettiği değere ulaşması için çalışıyor. Öğretmenlerin sürekli gelişimleri için eğitimler tasarlıyor ve yaygınlaştırıyor, atölyeler ve seminerler düzenlemeyi sürdürüyor. ÖRAV'ın eKampüs Uzaktan Eğitim Platformu da düzenli olarak yenilenerek kullanım kapsamı zenginleştiriliyor. Garanti BBVA ve ÖRAV iş birliğiyle 2017’de hayata geçirilen 5 Taş-Sosyal ve Finansal Liderlik Programı; ilkokul ve ortaokul düzeyinde görev yapan öğretmenlerin sosyal ve finansal okuryazarlık konusundaki bilgilerine katkı sağlıyor ve çocuk merkezli yaklaşımla aktif öğrenme yöntemlerini kullanarak, bu becerileri öğrencilere de kazandırmalarına destek oluyor. ÖRAV, öğretmenlerin uzaktan ve harmanlanmış eğitim sürecini en etkin şekilde yönetebilmeleri için onlara destek olacak kazanımları sağladığı “Mesafe Tanımayan Öğretmenler” web seminerleri serisini gerçekleştirilmeye devam ediyor. Garanti BBVA ayrıca, 2001 yılından bu yana 12 Dev Adam (A Milli Erkek Basketbol Takımı), 2005’ten bu yana Potanın Perileri (A Milli Kadın Basketbol Takımı), 2013 yılından beri de 12 Cesur Yürek (Tekerlekli Sandalye Basketbol Erkek Milli Takımı) ve 12 Sihirli Bilek (Tekerlekli Sandalye Basketbol Kadın Milli Takımı) takımlarını destekliyor. 12 Dev Adam’ın verdiği ilhamla 2002 yılında başlatılan 12 Dev Adam Basketbol Okulları projesi ise Türkiye genelinde geleceğin 12 Dev Adamları ve Potanın Perilerini keşfedip yetiştirmeyi amaçlıyor.

 • Girişimcilik

  Garanti BBVA, sürdürülebilirlik stratejisinin diğer ana başlığı olan kapsayıcı büyüme çerçevesinde girişimcileri uzun yıllardır ayrı
  bir müşteri grubu olarak ele almakta. Stratejik öncelik olarak girişimcilik konusuna büyük bir önem veriyor ve bu konuyu uzun yıllardır bütünsel bir çerçevede sahipleniyor. Kadın girişimciliğinden etki girişimciliğine ve ekonomik büyümenin önemli oyuncuları olan teknoloji odaklı girişimcilere uzanan, onlara özel ürün ve hizmetlerle desteklediği çalışmalara çeşitli platformlarda imza atıyor. Girişimcilik ekosisteminin sağlıklı büyümesi ve ülkemizdeki girişimcilik kültürünün yaygınlaşması için girişimcilerle iş birliği fırsatları yaratmak en büyük amacı.

  Bu kapsamda 2015 yılında hayata geçen Garanti BBVA Partners Girişim Hızlandırma Programı, ekonominin itici güçlerinden olan ve yüksek katma değer yaratan erken aşama girişimcilere destek olduğu değerli bir program. Garanti BBVA, Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin gelişmesine yardımcı oluyor ve yatırım çekme ve büyüme potansiyeli olan erken aşama girişimlerin desteklenmesini ve hızlandırılmasını amaçlıyor. Toplam 50 girişimciye destek verilen program kapsamında; 2021’de 6 girişimciye ev sahipliği yaptı. Girişimlere; ofis, mentorluk, yatırıma hazırlık, pazarlama ve eğitim desteklerinin yanı sıra girişimcilik ekosistemine yönelik network ve iş birliği desteği de sağlıyor.
  Girişimcilerin aldığı toplam yatırım tutarı 30 milyon TL’yi aştı.

  Bununla birlikte, sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında müşteri deneyimine katkı sağlayacak iş birliklerini önceliklendirerek destekliyor. 2021 yılında, iş birliğine başladığı girişimcilerin arasında ecording, Massive Energy ve Mall IQ yer almakta.

  Girişimcilik dünyasının ve dinamiklerinin gelişmesi ile girişimcilerin yanında olmak, girişimcilerle aynı dili kullanarak onları anlamak amacıyla yepyeni bir hizmet modeli olan “Tekno Girişim Hizmet Modeli” oluşturuldu. Girişimcilik ekosistemine katkıda bulunmayı ve “girişimci” müşterilere özel hizmet modeli ile onları anlayarak ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor. Pilot çalışmaları yapılan hizmet modeline, 2022 yılı içerisinde kademeli olarak tüm müşterilerin dahil edilmesi hedefleniyor.

 • Kültür - Sanat

  Garanti BBVA’nın 2011 yılında Türkiye’de kültürel araştırma ve üretime sürdürülebilir bir ortam sağlamak amacıyla hayata geçirdiği SALT, 21. yüzyıla yakışır dünya çapında bir kültür kurumu olma anlayışıyla faaliyet gösteriyor. Toplumsal meselelerde bilinç yaratacak içeriklerle açık kaynak işlevi gören SALT, nitelikli bilginin artmasını teşvik eden programlar ortaya çıkartıyor. Kurum, çok yönlü arşiv ve araştırma projeleriyle Türkiye ve yakın coğrafyasının hafızasına katkıda bulunuyor.

  SALT’ın 2015’ten bu yana iklim ve ekolojik kriz üzerine düşünmeyi ve tartışmayı teşvik eden “Bu son şansımız mı?” gösterim programı bu yıl Garanti BBVA desteğiyle gerçekleştirildi. Türkiye’nin her yerinden ulaşılabilir, çevrim içi ve alt yazılı yayınlanan programa 2021’de bir konuşma serisi de eşlik etti. Konuşma serisinde, alanında önde gelen bilim insanlarının anlatımları aracılığıyla iklim krizi odağında çok çeşitli konu başlıkları irdelendi.

  24 yıldır İstanbul Caz Festivali’nin festival sponsoru olan Garanti BBVA, aynı zamanda “Garanti BBVA Konserleri” ve “Garanti BBVA ile Sesini Aç” projeleri ile İstanbul’un önde gelen müzik mekânlarına destek veriyor.

 • Çevre

  Garanti BBVA, 2021 yılında deniz kirliliğini önlemek adına, Marmara Denizi’nde atık yüzey temizliği ve bölge illerinde deniz temizliği konusunda farkındalık eğitimleri gerçekleştirmek amacıyla DenizTemiz Derneği/ TURMEPA iş birliğiyle Mavi Nefes Projesi’ni hayata geçirdi. Proje kapsamında İstanbul Boğazı’nı temizleyecek 2 adet deniz süpürgesi, acil durumlarda müsilaj ve katı atık temizliği yapmak üzere başka bölgelere de yönlendiriliyor. Eğitim ayağında online eğitimlerin yanı sıra Mavi Nefes Eğitim Otobüsü de yola çıktı. Kocaeli’nde açılışı yapılan otobüs, İstanbul Beykoz ve Üsküdar ile Bursa’da birer hafta kaldı.

  Garanti BBVA diğer taraftan 30 yıldır WWF-Türkiye’nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ana destekçisi. Ayrıca WWF tarafından her yıl dünyadaki çevre sorunlarına dikkat çekmek için düzenlenen Dünya Saati hareketini de destekliyor.

  Garanti BBVA CDP Türkiye’nin de ana destekçisi konumunda bulunuyor.

 • Sosyal Etki Analizi

  Garanti BBVA, devam etmekte olan programlarının hedef kitlesi nezdinde yarattığı değeri ve sosyal etkisini değerlendirmek amacıyla Yatırımın Sosyal Getirisi (SROI) (4) yöntemiyle Sosyal Etki Analizi gerçekleştirmektedir.

  (4) Yatırımın Sosyal Getirisi (Social Return on Investment-SROI): SROI projelerin sosyal etkisini ölçmek için geliştirilmiş bir yaklaşım. Teknik literatürde 1:1’in üzerinde SROI değerine sahip projeler sosyal getiri anlamında başarılı projeler olarak nitelendiriliyor. Finans dünyasında ise, 2:1 oranında bir oran oldukça başarılı bir sonuç olarak kabul ediliyor. 

 • 2021 Faaliyetlerimiz

  Çevre Odaklı Ürün ve Hizmetler


  Çevre başlığı altında KOBİ müşterilerine çok geniş kapsamdaürün ve hizmetler sundu; KOBİ’ler için en önemli girdilerinden bir tanesi olan enerjiye, yenilenebilir kaynaklardan ulaşmaları için finansman desteği sağladı. Bu kapsamda tarımdan sanayiye üretimin tüm alanları başta olmak üzere her sektörde güneş enerji santralleri (GES), hidroelektrik santraller (HES), jeotermal enerji santralleri (JES), rüzgar enerji santralleri (RES) ve Biyokütle/Biyogaz santralleri finansmanına destek oldu.


  Çevre kirliliği ile mücadelede önemli bir madde olan atık su arıtma tesisi yatırımlarında da her sektörden müşterisinin finansmanında yer aldı. Müşterilerine sunduğu finansal desteğin yanında bu konuda faaliyet gösteren ve yenilikçi çözümler üreten girişimcilerle de iş birliği için fırsat sunuyor. Örneğin 2021 yılı gelecek vaat eden kadın girişimcisi seçilen Geneon Bioteknoloji firmasının geliştirdiği çevreci çözümleri müşterileriyle buluşturdu.

  Sürdürülebilir finans kapsamında yenilikçi çözümlerle Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadelesine destek olmaya devam eden Garanti BBVA, enerji kimlik belgesine sahip bina yapıp satanlara yönelik olarak Yeşil Ticari Kredi ürününü hayata geçirdi. Üründen A ve B sınıfı enerji kimlik belgesine sahip yapsatçılar, uygun faiz oranlarıyla, masrafsız ve komisyonsuz faydalanabiliyor. Yapsatçılar tarafından inşa edilen A veya B sınıfı enerji kimlik belgesine sahip konutları alanlar da 2017’den beri sunulan Yeşil Mortgage kredisini avantajlı şekilde kullanabiliyor.

  Garanti BBVA faaliyetlerinin yeşil olduğunu tespit ettiği firmalardan bayi ağı olanlara Yeşil DTS (Doğrudan Tahsilat Sistemi) ürünü tanımlanıp, yıllık avantajlı komisyon oranları ile sürdürülebilirliğe katkısı olan firmalara finansmanda pozitif katkı sağlanmasını hedefliyor. Garanti BBVA iklim değişikliğinden en fazla etkilenen tarım sektörüne de desteğini sürdürdü. Bu etkiyi en aza indirmek için sektörde faaliyet gösteren KOBİ’lere modern sulama ekipmanlarının yenilenmesi ve sera kurulumu için finansman sağlıyor.

 • Öngörüler

  Garanti BBVA hem iç paydaşları, hem de uluslararası finansal kurumlar, müşteriler ve sivil toplum kuruluşları gibi dış paydaşları ile Türkiye’de yenilikçi çevresel, sosyal ve yönetişim uygulamaları ve şirketlerde kadın ve erkek çalışanlara eşit fırsatlar sunulmasına destek olan sürdürülebilir finansman ürünleri, dijitalleşme, şeffaflık ve finansal olmayan raporlamaya ilişkin yeni trendler hakkında bilgi paylaşımı yapmaya devam edecek.

  Garanti BBVA, KOBİ’lerin önümüzdeki dönemin önemli konularından birisi haline gelen Avrupa Yeşil Mutabakatı ile öngörülen kapsamlı değişikliklere hızlıca uyum sağlanması ve potansiyel risklerin fırsata çevrilmesini amaçlıyor. KOBİ’lerin finansal sağlıklarını ön planda tutan ürün ve hizmetler geliştirmeye devam ederken, KOBİ, kadın girişimci ve girişimcilere çevre ve kapsayıcı büyüme odaklı finansman ve
  finansman dışı desteklerini sürdürecek. Sürdürülebilirlik ile ilgili çeşitli sektörlerden firmalarla iş birliklerini 2022 yılında da artırarak devam edecek..

Sözleşme

lorem klsdjlk sajdk ajsdkjskdjıoqw dqwuda sd lsdidss uds mdsudusuadahskasjh dsajdhajskhd kjasdhjkashdjk asjdhaskjkhd as

lorem klsdjlk sajdk ajsdkjskdjıoqw dqwuda sd lsdidss uds mdsudusuadahskasjh dsajdhajskhd kjasdhjkashdjk asjdhaskjkhd as

lorem klsdjlk sajdk ajsdkjskdjıoqw dqwuda sd lsdidss uds mdsudusuadahskasjh dsajdhajskhd kjasdhjkashdjk asjdhaskjkhd as

Sözleşme

lorem klsdjlk sajdk ajsdkjskdjıoqw dqwuda sd lsdidss uds mdsudusuadahskasjh dsajdhajskhd kjasdhjkashdjk asjdhaskjkhd as

lorem klsdjlk sajdk ajsdkjskdjıoqw dqwuda sd lsdidss uds mdsudusuadahskasjh dsajdhajskhd kjasdhjkashdjk asjdhaskjkhd as

lorem klsdjlk sajdk ajsdkjskdjıoqw dqwuda sd lsdidss uds mdsudusuadahskasjh dsajdhajskhd kjasdhjkashdjk asjdhaskjkhd as